Mediačné služby
- Nechcete riešiť svoje problémy súdnou cestou?
- Nemáte peniaze ani čas? Mediácia je v tom prípade pre vás.
Mediácia je mimosúdna činnosť riešenia sporu, pri ktorej osoby zúčastnené na mediácii pomocou mediátora riešia spor, ktorý vznikol z ich zmluvného vzťahu alebo iného právneho vzťahu.
Mgr. Monika Himpánová, PhD. ako mediátorka vykonáva činnosť podľa zákona o mediácii. Má osvedčenie o úspešnom absolvovaní odbornej prípravy mediátora a o vykonaní odbornej skúšky. Po splnení príslušných zákonných povinností bola zapísaná v registri mediátorov vedenom Ministerstvom spravodlivosti SR pod evidenčným číslom 2259.
Komunikácia je základom akýchkoľvek vzťahov. Konflikty vznikajú väčšinou v dôsledku toho, že nefunguje práve komunikácia. Jedna strana sporu hovorí jazykom, ktorému tá druhá nerozumie, nechcú sa počúvať navzájom a pochopiť. Mnohým konfliktom by sa dalo predchádzať, keby osobná komunikácia fungovala alebo aspoň plnila jednu zo svojich základných funkcií - prenášala faktické informácie s porozumením a bez emócií.
Mediátor rieši spory akéhokoľvek charakteru okrem trestnoprávnych. Nie je súčasťou sporu. Súčasťou mediácie je preto, aby sa snažil vžiť a pochopiť jednu i druhú stránku sporu, nekomentuje ani nehodnotí, ale usiluje sa sporové strany svojimi otázkami nasmerovať k takej komunikácii, ktorá bude pochopiteľná aj pre druhú stranu a bude ich viesť k dohode. Tým sa odstránia komunikačné bariéry, nepochopenie a otvára sa priestor pre navrhovanie riešení, ktoré budú prijateľné pre obe, v prípade multilaterálnych konfliktov pre všetky strany sporu.
Niekedy táto tretia nezávislá osoba v podobe mediátora pomôže prostredníctvom techník dospieť k jednoduchému riešeniu, ktoré strany pre konflikt nevnímali. Navyše dbá v mediačnom procese o to, aby navrhované riešenie bolo v súlade so zákonom, čo potvrdzuje svojím podpisom na mediačnej dohode. Ak by sa tak nestalo, mediátor má právo odmietnuť dohodu podpísať.
Mediátor je tu na to, aby vám s komunikáciou pomohol a uľahčil vám ju. Výsledkom je okrem dohody mnohokrát zlepšenie vzťahu, ktoré je na nezaplatenie napríklad vtedy, ak je predmetom sporu starostlivosť o dieťa. Presný opak platí o súdnych pojednávaniach, z ktorých sporové strany neodchádzajú ako víťazi, ale ako víťaz a porazený v dôsledku čoho sa naštrbenie vzťahu ešte viac prehĺbi.
Ak sa točíte neustále v tom istom komunikačnom bludisku skúste:
- pri rozprávaní sa aj počúvať,
- snažiť sa vcítiť a pochopiť druhú stranu,
- v prípade, ak sú súčasťou komunikácie emócie, nechajte im voľný priebeh (nie agresívnym prejavom), nepotláčajte ich,
- nikdy neriešte konflikty cez písaný prejav alebo sociálne siete. Ak to nepomôže, využite služby MEDIAtor Centra.
MEDIAtor Centrum ponúka :
- firemnú mediáciu (pracovnoprávne vzťahy, konflikty na pracovisku...),
- rodinnú mediáciu,
- partnerskú mediáciu,
- peer (rovesnícku) a školskú mediáciu.
Prečo mediácia a nie súdne konanie?
- je rýchlejšia, nemusíte čakať na vytýčenie termínu súdneho konania, aj samotný priebeh je rýchlejší;
- je lacnejšia, náklady sa dajú predvídať;
- na mediačných stretnutiach sa uplatňuje mlčanlivosť;
- je dobrovoľná;
- v prípade dohody odchádzajú všetky strany sporu z mediácie ako víťazi;
- mediačná dohoda je záväzná pre sporové strany;
- mnohokrát je vedľajším efektom obnova narušených vzťahov.
Ako prebieha mediačný proces?
- mediátora osloví jedna strana sporu alebo obe/všetky strany sporu osobne alebo prostredníctvom objednávky a Žiadosti o mediáciu. V prípade, ak sa na mediátora obráti jedna strana, mediátor následne kontaktuje druhú stranu sporu a na základe jej vyjadrenia pozýva strany na úvodné stretnutie alebo informuje iniciátora (žiadateľa o mediáciu) o zápornej či žiadnej odpovedi druhej strany;
- mediátor na úvodnom stretnutí vysvetlí stranám svoju pozíciu, priebeh mediácie a jej možné ukončenie s dohodou alebo bez nej;
- v prípade, ak sporové strany súhlasia s mediáciou, podpíšu Dohodu o začatí mediácie. Týmto úkonom sa mediácia oficiálne začína a taktiež zápisom do Knihy mediácií;
- v rámci mediačného konania sa mediátor usiluje prostredníctvom rôznych svojich techník a zachovania nestrannosti, nezávislosti a neutrality dať rovnaký priestor obom stranám na vysvetlenie problému, usilovať sa, aby sa strany pochopili navzájom a ponúkli riešenia sporu. Mediátor je zodpovedný za priebeh procesu mediácie, nenavrhuje a nevnucuje svoje riešenia, sporové strany nesú zodpovednosť za jej výsledok;
- ak sa strany zhodli na riešení svojho sporu, vo finálnej fáze dochádza k podpisu záväznej Dohody o riešení sporu. Mediátor nie je stranou sporu, preto do jej obsahu nezasahuje. Je garantom toho, že riešenie sporu nie je v rozpore so zákonom a s dobrými mravmi. V prípade ak áno, má právo odmietnuť podpísať takúto dohodu.
- Ak je všetko v poriadku, dohodu podpíšu sporové strany aj mediátor.
- Ak strany nedospejú k dohode, mediácia sa končí bez podpisu Dohody o riešení sporu.