Najlepším riešením je povedať deťom o rozchode rodičov pravdu, zhodujú sa dnes už dospelí z rozvedených rodín
Asi jediné trefné je povedať dieťaťu pravdu, či už sa bude alebo nebude stretávať aj s druhým rodičom. Dôležité je vysvetliť aj dôvody ich rozchodu, lebo malé deti v tomto smere všetci ignorujú, keďže dospelí si myslia, že to nepochopia. Ale pochopia. Myslí si to takmer 30-ročná Lucia, ktorej rodičia sa rozviedli ešte keď bola malé dieťa. Aj po rokoch s odstupom času si myslí, že otvorená komunikácia je to najlepšie riešenie, aby dieťa rozumelo tomu, čo sa deje.
"Normálne vysvetlenie je jediné, čo môže zabrániť tomu, aby si dieťa celú situáciu vzťahovalo na seba a dávalo si to za vinu," dodala.
Zdroj: Pixabay
S Luciou súhlasí aj takmer 35-ročný Lukáš. Domnieva sa, že rodičia by mali deťom povedať priamo, že sa rozchádzajú, lebo potom to celú situáciu môže ešte zhoršiť.
"Najťažšie pre mňa bolo zvyknúť si na nepravidelný kontakt s rodičmi. Ale vzhľadom na to, že doma to už bolo dlhší čas náročnejšie, v podstate sa mi uľavilo, keď sa rozišli," vysvetlil Lukáš, ktorý zároveň dodal, že doma nikdy neprišlo k fyzickému násiliu, skôr to bolo náročné zo psychickej stránky.
Zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa dieťa v tom čase zameralo na nejakú aktivitu, vďaka ktorej dokáže vypnúť hlavu. "Je potrebné, aby sa naučilo s novou situáciou žiť, prijalo ju. Časom to už tak nebude vnímať. A v podstate, ak budú mať rodičia aj naďalej záujem podieľať sa na výchove dieťaťa, pre neho sa veľa nezmení, len to, že nebudú bývať v jednom dome," konštatoval Lukáš, ktorému sa rodičia rozviedli, keď bol v puberte.
"Veľmi mi v tom čase pomohli kamaráti a to, že som celú svoju pozornosť zameral na voľnočasové aktivity," dodal. Keď za ním dnes príde nejaký mladý človek s tým, že sa mu rodičia rozvádzajú, snaží sa mu sprostredkovať svoju skúsenosť a tým sa mu usiluje pomôcť prekonať toto náročné obdobie.
Upozorňuje na situáciu, keď si rodičia nájdu partnerov, ktorí si s dieťaťom nerozumejú. "Dôležité je, aby si našli partnerov, ktorí budú deti akceptovať. Ak nie, môžu nastať len dva scenáre – buď dieťa prestane vyhľadávať kontakt s rodičom alebo sa rodič s novým partnerom rozíde. Dieťa musí cítiť, že je u rodiča na prvom mieste, ale na druhej strane, aj dieťa musí akceptovať, že rodič má taktiež svoj vlastný život a nemal by svoju pozíciu dieťaťa voči rodičovi zneužívať," zdôraznil.
Zároveň dodal, že nový partner by mal dieťa akceptovať, nemal by sa stavať do pozície jeho rodiča, ale skôr by si mal podľa neho nájsť k dieťaťu cestu prostredníctvom kamarátstva. "Chápavý prístup som oceňoval najviac," uzavrel.
Zdroj: Pixabay
Ako je to na Slovensku s rozvodmi?
Na základe ročenky Ministerstva
spravodlivosti SR došlo v roku 2023 na slovenské okresné súdy 10.322
návrhov na rozvod manželstva. Je to o 217 návrhov viac ako v roku 2022. V minulom roku
rozviedli slovenské súdy celkovo 8205 manželstiev z toho viac ako
polovica bola s maloletými deťmi.
Najviac sa rozvádzali rodiny s jedným dieťaťom (52 %). Priemerná dĺžka konania z povolených rozvodov v roku 2023 predstavovala v celoslovenskom meradle 5 mesiacov. Najdlhšie sa vybavovali rozvody v Bratislavskom kraji (7 mesiacov), najkratšie v Nitrianskom kraji (3,6 mesiacov).
Najčastejšou príčinou rozvodu v roku 2023 bola rozdielnosť pováh, názorov a záujmov, a to v 70 % z celkového počtu rozvedených manželstiev. Ďalšími dôvodmi boli ostatné príčiny, nevera, alkoholizmus.
Z celkového počtu rozvedených
manželstiev bolo najviac takých, ktoré trvali 20 rokov a viac (28 %) a najmenej tie, ktoré trvali jeden rok a menej (1 %).